UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2014
Revised:
8/25/2014
[Best viewed with Firefox or Chrome]
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
AGEC
533
International Trade and Policy
01
31834
3  
T,R,03:30pm-04:45pm
Aug 25-Dec 19
Stephen  Devadoss
AGEC
535
Applied Industrial Orgnztn
01
34442
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 25-Dec 19
Jason  Winfree
AGEC
587
Regional Econ Dev Methods
01
33528
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 25-Dec 19
Philip  Watson
ANTH
422
Plateau Indians
01
19386
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 25-Dec 19
Rodney P. Frey
ANTH
531
Historical Archaeology
01
16549
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 25-Dec 19
Mark Steven Warner
ASM
107
Beginning Welding
01
10170
2  
T,01:30pm-03:20pm, T,12:30pm-01:20pm
Aug 25-Dec 19
Jack M. McHargue
ASM
107
Beginning Welding
02
10171
2  
W,01:30pm-03:20pm, W,12:30pm-01:20pm
Aug 25-Dec 19
Marvin Clarence Heimgartner
ASM
107
Beginning Welding
03
10172
2  
R,01:30pm-03:20pm, R,12:30pm-01:20pm
Aug 25-Dec 19
Marvin Clarence Heimgartner
ASM
107
Beginning Welding
04
10173
2  
F,09:30am-10:20am, F,10:30am-12:20pm
Aug 25-Dec 19
Jack M. McHargue
AVS
109
Sci/Anim Serve Humanit
01
10205
4  
M,W,R,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Matthew E. Doumit
AVS
172
Princ/Practices-Dairy Science
01
29824
2  
R,01:30pm-05:20pm
Aug 25-Dec 19
Amin  Ahmadzadeh
AVS
263
Live Animal & Carcass Evaluatn
01
17843
3  
T,12:30pm-01:20pm, T,R,01:30pm-04:20pm
Aug 25-Dec 19
Matthew E. Doumit
AVS
305
Animal Nutrition
01
10221
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 25-Dec 19
Mark A. McGuire
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
01
27991
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 25-Dec 19
Benton  Glaze
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
02
37419
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 25-Dec 19
Benton  Glaze
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
03
38159
3  
Aug 25-Dec 19
Benton  Glaze
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
89
27576
3  
T,R,09:00am-10:15am
Aug 25-Dec 19
Benton  Glaze
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
90
38126
3  
T,R,09:00am-10:15am
Aug 25-Dec 19
Benton  Glaze
AVS
452
Physiology of Reprodctn
01
10239
4  
M,W,F,08:30am-09:20am, T,12:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Tracy Leigh Davis
AVS
452
Physiology of Reprodctn
02
31829
4  
M,W,F,08:30am-09:20am, T,10:30am-12:20pm
Aug 25-Dec 19
Tracy Leigh Davis
AVS
466
Equine Science and Management
01
37331
3  
M,01:30pm-03:20pm, T,R,09:30am-10:20am
Aug 25-Dec 19
Stacey A. Doumit
AVS
466
Equine Science and Management
02
37332
3  
R,10:30am-12:20pm, T,R,09:30am-10:20am
Aug 25-Dec 19
Stacey A. Doumit
AVS
472
Dairy Cattle Mgmt
01
10241
3  
M,W,F,07:30am-08:20am
Aug 25-Dec 19
Amin  Ahmadzadeh
AVS
472
Dairy Cattle Mgmt
89
21251
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Amin  Ahmadzadeh
BIOL
461
Neurobiology
01
32828
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 25-Dec 19
Deborah L. Stenkamp
CE
422
Hydraulic Struct Anlys/Design
01
37339
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 25-Dec 19
Chyr Pyng Liou
CE
474
Traffic Systems Design
01
16345
3  
M,W,01:30pm-02:20pm, R,08:30am-11:20am
Aug 25-Dec 19
Michael  Kyte
CE
532
Dsgn Water/Wastewater Systs II
01
31684
3  
M,W,F,03:30pm-04:20pm
Aug 25-Dec 19
Erik Robert Coats
CE
556
Pavement Materials
01
18166
3  
M,W,03:30pm-04:45pm
Aug 25-Dec 19
Fouad M. Bayomy
CE
561
Engr Properties of Soils
01
10890
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 25-Dec 19
Sunil  Sharma
CHE
527
Thermodynamics
01
38171
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 25-Dec 19
David Eric Aston
ECE
452
Communication Systems
01
37939
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm, T,07:00pm-08:50pm
Aug 25-Dec 19
Jeffrey L. Young
ECE
533
Antenna Theory
01
35299
3  
M,W,F,03:30pm-04:20pm
Aug 25-Dec 19
Jeffrey L. Young
ECE
572
Linear System Theory
01
37940
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Touraj  Assefi
ENGR
210
Engineering Statics
01
20005
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 25-Dec 19
Howard James Cooley III
ENGR
210
Engineering Statics
02
20006
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Aug 25-Dec 19
Denise  Bauer
ENGR
220
Engineering Dynamics
01
20033
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 25-Dec 19
Michael J. Anderson
ENGR
320
Engr Thermodynic/Heat Transfer
01
20001
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 25-Dec 19
Dean B. Edwards
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
01
20010
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Wudneh  Admassu
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
02
20012
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 25-Dec 19
Tao  Xing
ENGR
350
Engr Mechanics of Materials
01
20034
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Robert R. Stephens
ENGR
350
Engr Mechanics of Materials
02
20035
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Gabriel  Potirniche
ENGR
350
Engr Mechanics of Materials
03
37190
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Michaela Rae Petersen
ENGR
350
HON:Engr Mechanics of Material
04
37820
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Robert R. Stephens
ENT
549
Insect-Plant Interactions
01
11725
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 25-Dec 19
Stephen P. Cook
FISH
314
Fish Ecology
01
24663
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 25-Dec 19
Brian Patrick Kennedy
FISH
418
Fisheries Management
01
11747
4  
R,02:30pm-05:20pm, T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 25-Dec 19
Dennis  Scarnecchia
FISH
511
Fish Physiology
01
21123
2  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 25-Dec 19
Christine Marie Moffitt
FISH
525
Aquaculture/Wild Fisheries
01
36254
2  
M,03:30pm-05:20pm
Aug 25-Dec 19
Dennis  Scarnecchia

UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2014
Revised:
8/25/2014
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
FS
110
Introduction to Food Science
01
33379
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 25-Dec 19
Dojin  Ryu
FS
303
Food Processing
01
33688
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 25-Dec 19
Frank Loring Younce
FS
404
ST: Food Quality Mgmnt
04
36380
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 25-Dec 19
Helen S Joyner
FS
404
ST:Food Rheology
05
38231
3  
Aug 25-Dec 19
Helen S Joyner
FS
404
ST:Starch Journal Research
06
38265
1  
Aug 25-Dec 19
Hui-Mei  Lin
FS
409
Princ Environmntl Toxicology
02
33386
3  
Aug 25-Dec 19
Gregory  Moller
FS
416
Food Microbiology
01
33387
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 25-Dec 19
Gulhan  Unlu
FS
417
Food Microbiology Lab
01
33388
2  
T,R,02:30pm-05:20pm
Aug 25-Dec 19
Gulhan  Unlu
FS
436
Principles of Sustainability
01
36044
3  
Aug 25-Dec 19
Gregory  Moller
FS
464
Food Toxicology
01
33420
3  
Aug 25-Dec 19
Gregory  Moller
FS
499
DS:Tribology Research
02
33424
1  
Aug 25-Dec 19
Helen S Joyner
FS
504
ST:Starch Journal Research
05
38266
1  
Aug 25-Dec 19
Hui-Mei  Lin
FS
504
ST: Issues in Food Science
06
37624
1  
Aug 25-Dec 19
Dojin  Ryu
FS
504
ST:Food Rheology
07
38230
3  
Aug 25-Dec 19
Helen S Joyner
FS
509
Princ Environmntl Toxicology
02
36441
3  
Aug 25-Dec 19
Gregory  Moller
FS
517
Scientific Writing
01
34357
2  
W,02:30pm-04:20pm
Aug 25-Dec 19
Carolyn H. Bohach
FS
518
Oral Seminar
01
34358
1  
W,04:30pm-05:20pm
Aug 25-Dec 19
Carolyn H. Bohach
FS
536
Principles of Sustainability
01
36043
3  
Aug 25-Dec 19
Gregory  Moller
FS
564
Food Toxicology
01
33432
3  
Aug 25-Dec 19
Gregory  Moller
GEOL
510
Geosystems
01
35370
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 25-Dec 19
Eric L Mittelstaedt
GERM
301
Adv German Grammar
01
25933
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Gerd U. Steckel
GERM
420
Topics/Germ Cltre & Lit-Themes
01
26703
3  
T,R,03:30pm-04:45pm
Aug 25-Dec 19
Gerd U. Steckel
JAPN
101
Elementary Japanese I
01
15611
4  
T,W,R,F,09:30am-10:20am
Aug 25-Dec 19
Ikuyo  Suzuki
JAPN
101
Elementary Japanese I
02
28420
4  
T,W,R,F,02:30pm-03:20pm
Aug 25-Dec 19
Ikuyo  Suzuki
JAPN
201
Intermediate Japanese I
01
15612
4  
T,W,R,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Ikuyo  Suzuki
LARC
358
Prof Office Pract
01
12453
2  
T,R,04:00pm-05:50pm
Aug 25-Oct 17
Don H. Brigham
LAW
947
Environmental Law
01
31912
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 25-Dec 19
Anastasia  Telesetsky
MATH
388
History of Mathematics
01
32543
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Robert Eward Ely
MATH
451
Probability Theory
01
12603
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Christopher Haskell Remien
MATH
521
Topology I
01
21160
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 25-Dec 19
Mark J. Nielsen
MATH
557
Ring Theory
01
34402
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Jennifer M Johnson Leung
ME
481
Control Systems
01
12680
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Eric T Wolbrecht
ME
513
Engineering Acoustics
10
35393
3  
Aug 25-Dec 19
Michael J. Anderson
NS
101
Intro To Naval Science
01
13162
2  
M,W,07:30am-08:20am
Aug 25-Dec 19
Lucas Roy Hugie
NS
102
Ship Systems I
01
31773
3  
M,W,F,07:30am-08:20am
Aug 25-Dec 19
Nathan Andrew Greenwood
NS
103
Intro to Naval Science Lab
01
29808
1  
R,04:00pm-05:50pm
Aug 25-Dec 19
Alex Richard Greig
NS
299
DS:Basic Naval Leadership
05
36993
1 to 16
Aug 25-Dec 19
Alex Richard Greig
NS
302
Naval Operations
01
13177
3  
T,R,07:30am-08:50am
Aug 25-Dec 19
Jonathan  Schemel
NS
311
Evolution Of Warfare
01
37712
3  
T,R,07:30am-08:50am
Aug 25-Dec 19
Anthony Joseph Roubal
NS
401
Naval Leadership
02
24180
3  
T,R,07:30am-08:45am
Aug 25-Dec 19
Alex Richard Greig
NS
499
DS: Advanced Naval Leadership
01
29819
1 to 16
Aug 25-Dec 19
Alex Richard Greig
PHIL
320
History Ancient/Medieval Phil
01
27518
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 25-Dec 19
Graham P Hubbs
PHIL
443
Philosophy of Language
01
33361
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 25-Dec 19
Bert Otto Baumgaertner
PHYS
542
Electromagnetic Theory
01
30737
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 25-Dec 19
Matthew  Hedman
PHYS
551
Quantum Mechanics
01
37765
3  
M,W,F,02:30pm-03:20pm
Aug 25-Dec 19
Ruprecht  Machleidt
PHYS
571
Math Methods of Physics
01
13410
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 25-Dec 19
Francesca  Sammarruca
PLSC
340
Nursery Management
01
13422
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 25-Dec 19
Robert R. Tripepi
PLSC
340
Nursery Management
04
38196
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 25-Dec 19
Robert R. Tripepi
PLSC
341
Nursery Management Lab
01
37850
1  
M,12:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Robert R. Tripepi
PLSC
451
Vegetable Crops
01
34676
3  
M,W,03:30pm-04:45pm
Aug 25-Dec 19
Stephen L. Love

UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2014
Revised:
8/25/2014
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
PLSC
451
Vegetable Crops
02
37918
3  
M,W,04:30pm-05:45pm
Aug 25-Dec 19
Stephen L. Love
PLSC
451
Vegetable Crops
89
36698
3  
M,W,04:30pm-05:45pm
Aug 25-Dec 19
Stephen L. Love
PLSC
510
Invasive Plant Biology
01
13449
3  
R,09:30am-12:20pm, T,R,08:00am-08:50am
Aug 25-Dec 19
Timothy Shawn Prather
PSYC
535
Personnel
70
37118
3  
Aug 25-Dec 19
Gwen Leigh Kelley
PSYC
541
Social Psychology in Workplace
70
38059
3  
W,06:00pm-08:30pm
Aug 25-Oct 17
Richard  Reardon
PSYC
561
Human-Computer Interaction
01
35216
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 25-Dec 19
Steffen  Werner
PSYC
561
Human-Computer Interaction
02
35701
3  
Aug 25-Dec 19
Steffen  Werner
REM
556
Foraging Ecology of Herbivores
01
38274
2  
T,01:30pm-03:20pm
Aug 25-Dec 19
Karen Lynn Launchbaugh
RMAT
536
Biocomposites
01
37052
3  
F,10:30am-01:20pm, M,W,10:30am-11:20am
Aug 25-Dec 19
Armando Gabriel McDonald
SOIL
454
Pedology
01
37030
3  
R,01:30pm-05:20pm, T,R,08:00am-08:50am
Aug 25-Dec 19
Paul  McDaniel
SOIL
456
North Idaho Field Trip
01
30027
1  
Aug 25-Dec 19
Paul  McDaniel
STAT
422
Sample Survey Methods
01
35409
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 25-Dec 19
Timothy Robin Johnson
STAT
431
Statistical Analysis
01
36142
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 25-Dec 19
Vasile Alexandru Suchar
STAT
507
Experimental Design
01
13812
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Aug 25-Dec 19
Christopher J. Williams
STAT
565
Computer Intensive Statistics
01
29894
3  
M,W,F,02:30pm-03:20pm
Aug 25-Dec 19
Erkan Ozge Buzbas